newsy rss Konta młodzieżowe
strona główna mapa strony kanały RSS

Kursy walut NBP 2023-01-24
USD4,3341+0,23%
EUR4,7073-0,24%
CHF4,7014-0,22%
GBP5,3443-0,38%

Promocje bankowe

Porównamy dla Ciebie promocje w 20 bankach


Wiadomości
301 Moved Permanently 301 Moved Permanently nginx


Ufamy kartom, ale gotówkę chcemy mieć w kieszeni

2010-07-06

Z badań Instytutu Homo Homini przeprowadzonych na zlecenie BZ WBK wynika, że Polacy są bardzo zachowawczy korzystając z kart płatniczych i choć uważają karty za najbezpieczniejszą formę płatności, to na wyjazdy zagraniczne ponad 70% z nas zabiera gotówkę.

Ufamy kartom, ale gotówkę chcemy mieć w kieszeni

Kartami albo płacimy w sklepach, albo pobieramy gotówkę z bankomatu. Wszelkie bardziej „wyrafinowane” formy są z braku wiedzy czy też z lęku przed utratą pieniędzy ogromnej większości „kartowych” Polaków obce – uważa prof. Janusz Czapiński. A przecież gdyby wszyscy Polacy świadomie korzystali z kart płatniczych, to tylko dzięki możliwości Moneyback na poziomie 1%, w całym 2009 roku do ich portfela mogłoby wrócić 776 mln zł.

Według danych NBP, na koniec 2009 roku w obiegu znajdowało się 33,4 mln kart płatniczych, a sumaryczna wartość wykonanych nimi transakcji wyniosła 77,6 mld zł. Tylko w ostatnim roku płaciliśmy kartami ponad 700 mln razy. - Polacy szybko otworzyli się na plastikowy pieniądz. Już nawet w najmniejszych punktach handlowych i usługowych, choćby w taksówkach, możemy płacić kartą – mówi Tomasz Geburczyk z Banku Zachodniego WBK.

Z przeprowadzonego na zlecenie Banku Zachodniego WBK badania wynika, że obywatele uważają karty za najbardziej godną zaufania formę zapłaty – tak wskazało 32% respondentów. Jednocześnie trzech na czterech obywateli deklaruje, że nie boi się używać kart płatniczych niezależnie od miejsca, w którym musi dokonać płatności. Około 60% opiniodawców deklaruje korzystanie z karty płatniczej co najmniej raz w tygodniu, a blisko co czwarty badany uważa, że korzysta z nich każdego dnia. Jednocześnie znaczna część ankietowanych osób stwierdza gotowość do regulowania kartą nawet niewielkich należności - 34% dokonuje zakupów przy zastosowaniu karty już od 20 zł.
69% respondentów odbywających podróże zagraniczne deklaruje, że podczas wyjazdów korzysta z kart płatniczych. Jednocześnie powalająca większość badanych – aż 72% – i tak zabiera ze sobą gotówkę. Na wyjazdach zagranicznych karta płatnicza jest najczęściej używana do płacenia, rzadziej natomiast do podejmowania gotówki.

Jednym z elementów badania było ustalenie powodów, dla których obywatele nie do końca wierzą kartom na wyjazdach wakacyjnych. Okazało się, że prawie 30% badanych w ogóle nie wie, że może korzystać ze swojej karty płatniczej podczas wyjazdów zagranicznych. Jednocześnie prawie połowa badanych nieużywających kart za granicą obawia się wysokich prowizji. – Polacy nie zdają sobie sprawy, że czasy w których banki pobierały wysokie opłaty za wypłaty z bankomatów za granicą w większości przypadków dawno minęły – zaznacza Tomasz Geburczyk z Banku Zachodniego WBK. Informatorzy bali się również o bezpieczeństwo zagranicznych transakcji, lub powoływali się na niewiedzę kursu wymiany.

Wiedza Polaków na temat plusów, jakie można czerpać z faktu posiadania konta jest znikoma. Choć 42% ankietowanych twierdzi, że można zarabiać na posiadaniu konta, to wśród sposobów na to większość wskazuje tradycyjne sposoby – lokaty i konta oszczędnościowe. Tylko 13% respondentów wskazuje na funkcję Moneyback. Nawet jeśli konto badanych posiada taką funkcję, ich wiedza na temat poziomu zwrotów z niej wynikających nie jest wysoka - 65% nie ma pojęcia ile na niej zyskuje.

- Wyniki niniejszych badań utwierdziły nas w przekonaniu, że wiedza Polaków na temat finansów jest wciąż nieodpowiednia. - wyjaśnia Anna Karasińską z Instytutu Homo Homini. – Dlatego postanowiliśmy stworzyć zwięzłe i poręczne kompendium, które sprawi, że korzystanie z kart płatniczych nie będzie mieć dla Kowalskiego tajemnic – wyjaśnia Tomasz Geburczyk z Banku Zachodniego WBK. Informator „Polak i jego finanse na wakacjach” w przystępny sposób tłumaczy jak krok po kroku przygotować się do wycieczki oraz jak na wypoczynku wakacyjnym świadomie korzystać z kart płatniczych i dysponować osobistymi finansami.


Zobacz więcej:
  Podobne artykuły:

  Do 7 000 pkt na start z kartą kredytową Deutsche Bank Premium Club
  Promocja do 7000 pkt Premium Club na start obowiązuje do 30 czerwca 2011 r. Objęte zostały nią karty kredytowe główne oraz dodatkowe Deutsche Bank Premium Club Gold i Silver.

  Oferta specjalna Zbliżaj kartę i wygrywaj w Banku BPH Oferta specjalna Zbliżaj kartę i wygrywaj w Banku BPH
  Bank rozda 200 ekspresów do kawy w super ofercie Zbliżaj kartę i wygrywaj skierowanej do nowych posiadaczy klasycznych kart kredytowych VISA Banku BPH.

  Najnowsze promocje dla użytkowników kart płatniczych Premium Club Deutsche Bank PBC
  W Deutsche Bank PBC ruszyły oferty specjalne dla użytkowników kart kredytowych Premium Club.

  MultiTransfer z karty kredytowej
  Funkcjonalność elektronicznych płatności MultiTransfer powiększona została o możliwość skorzystania z limitu karty kredytowej.

  Zakupy z Lukas Bankiem oraz MasterCard
  Lukas Bank proponuje darmowe wydanie karty jako uzupełnienie oferty specjalnej 4 Pory Roku, która jest organizowana przez MasterCard.

  MultiBank wprowadza karty bezstykowe payWave
  Wszystkie nowo wyrabiane karty debetowe i kredytowe MultiBanku będą wypukłe i dodatkowo wzbogacone o technologię bezstykową. Do działających już zbliżeniowych kart płatniczych MasterCard PayPass dołączą plastiki Visa payWave.

  Karta płatnicza Impresja już dostępna w systemie płatniczym MasterCard Karta płatnicza Impresja już dostępna w systemie płatniczym MasterCard
  Proponowana przez Bank Millennium karta kredytowa Impresja jest od tego momentu dostępna w systemie płatniczym MasterCard z możliwością płatności zbliżeniowych MasterCard® PayPass™.

  Limitowana edycja karty kredytowej Citibank z okazji 140-lecia Citibanku Limitowana edycja karty kredytowej Citibank z okazji 140-lecia Citibanku
  Z okazji 140-lecia Citibanku w Warszawie S.A. powstała wyjątkowa edycja karty płatniczej ze zdjęciem jednej z pierwszych placówek banku.

  Bądź eko i dokonuj transakcji kartą kredytową MasterCard LUKAS BankuBądź eko i dokonuj transakcji kartą kredytową MasterCard LUKAS Banku
  Promocja płatności bezgotówkowych, to największy cel loterii zorganizowanej przez LUKAS Bank dla użytkowników posiadających karty MasterCard. Do udziału w loterii wystarczą tylko 3 transakcje na min. 10 zł każda.

  Pierwszy raz karta kredytowa z payWave w MultiBankuPierwszy raz karta kredytowa z payWave w MultiBanku
  W ofercie MultiBanku pojawiła się wyjątkowa karta kredytowa Visa zapewniająca wykonywanie płatności bezstykowych – Visa payWave.


  Informacje o nowościach:
  Oferta banków:
  Porównaj karty kredytowe
  Poznaj bogatą ofertę polskich banków i wybierz najlepszą kartę dla siebie.

  Pieniądze dla Ciebie w każdej potrzebie!

  Finansowanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy

  5 lat gwarancji niezmienności warunków Konto Wyższej Jakości